Forum Programowanie c++, delphi Ostatnio aktywny: Nigdy
Nie zalogowany [Zaloguj ]
Pokaż koniec
Wersja do druku | Zapisz | Dodaj do Ulubionych   Wyślij nową wiadomość Sonda:
Autor: Temat: Poszukuję programu/symulatora; prawdopodobieństwo
Maya_am
Newbie
*

Zarejestrowano: 11-4-2011

question.gif wysłano w 11-4-2011 o godz. 17:44 Odpowiedz cytując
Poszukuję programu/symulatora; prawdopodobieństwo

Witam, poszukuję programu (na pewno są) lub o napisanie takiego, który przedstawiłby mi wyniki ciągu zdarzeń losowych (zrobił symulację).

Już wyjaśniam o co mi chodzi. Mam zdarzenie o danym prawdopodobieństwie sukcesu (p) i prawdopodobieństwie porażki (1-p). Robię serię takich zdarzeń losowych i program mi pokazuje ilość sukcesów i ilość porażek (oczywiście dla nieskończonej ilości prób rozkład powinien wyjść taki jak stosunek prawdopodobieństwa). Znalazłem takie coś ale było to w oparciu ruletki - gra progresją i symulacja obstawień np na czarne.

Przykład czego poszukuję:
Mam zdarzenie p o prawdopodobieństwie trafienia 0,75. Robię test dla 100 takich zdarzeń i program wyświetla wynik: 77 sukcesów, 23 porażki. W tym: raz 20 sukcesów z rzędu, raz 8 sukcesów z rzędu, 3 razy 6 sukcesów z rzędu, 7 razy 3 sukcesy z rzędu, 10 razy raz sukces z rzędu i tak samo dla porażek.
Oraz żeby podał liczbę porażek, przed pierwszym wystąpieniem danego ciągu sukcesów. Dla powyższego: 18 porażek przed pierwszą serią 20 sukcesów z rzędu, 10 porażek przez pierwszą serią 8 sukcesów z rzędu, 4 porażki przed pierwszą serią 6 sukcesów z rzędu itd…
Zmieniam sobie ilość zdarzeń na 10 000 i program daje takie wyniki: 7422 sukcesów 2578 porażki. W tym raz 718 sukcesów z rzędu, 3 razy 238 sukcesów z rzędu...; dwa razy 204 porażek z rzędu, 5 razy 96 porażek z rzędu itd...

Chciałbym mieć możliwość ustawienia parametru prawdopodobieństwa oraz liczby zdarzeń (np do 1 000 000 000 a najlepiej do jak największej liczby).

Spotkałem się z wynikami pracy takich podobnych programów (np screen wyników) ale nie spotkałem samego programu (ten do ruletki był podobny). Znalazłem tylko coś o metodzie Monte Carlo ale się nie znam i nie wiem o co chodzi. Myślę, że jeśli także nie spotkaliście takiego programu/symulatora to ktoś doświadczony by mi to napisał? Nie znam się na programowaniu ale myślę, że dla doświadczonego programisty napisanie takiego algorytmu nie sprawi większego problemu i zajmie mu kilkanaście minut.

Pomożecie? ;-)

[Wyedytowany dnia 11-4-2011 > Maya_am]
Pokaż profil użytkownika Pokaż wszystkie wiadomości użytkownika Użytkownik U2U
Wyślij nową wiadomość Sonda:

Pokaż początek

Sitemap
Copyright © 2005-2007 by coding-portal.com
Programowaniedla każdego. Programowanie w c++, java, delphi, pascal, perl oraz innych językach. Tworzenie stron w html, xhtml, php z użyciem mysql, css oraz ich pozycjonowanie. Zapraszamy do udziału w życiu naszego forum!
[zapytań: 15]
[PHP: 81.5% - SQL: 18.5%]